خرید پوشاک ترکیهnotice

دانلود کیپ س ک

"س ک س پنهان و سانسور فیلم های ایرانی"
"س ک س پنهان و سانسور فیلم های ایرانی"پس از انقلاب دو فیلم مخملباف به نامهای "نوبت عاشقی " و " شب های زاینده رود" جزو نخستین فیلمهای ایرانی قربانی سانسور بودند. نخستین فیلم های مسعود کیمیائی، بهرام بیضائی، داریوش مهرجوئی و شماری دیگر از فیلمسازان، همزمان یا بلافاصله پس از انقلاب یا هرگز به نمایش درنیامدند یا سال ها در توقیف ماندند و یا با جرح و تعدیل بسیار نشان داده شدند. چندی پیش موارد تازه ای به فهرست ممیزی های فیلم های ایرانی مانند نشان دادن نمای درشت شده از آرایش، صحنه های دویدن زنان که باعث نشان دادن برجستگی های بدن آنان می شود و نیز نامیدن اسامی اسلامی مانند محمد، علی ، حسن و حسین برروی شخصیت های منفی فیلم ها اضافه شد. این در حالی است که سریال ها و فیلم هایی با موضوع دینی و انقلابی از سانسور کمتری برخوردارند و تهیه کنندگان ویژه این آثار از مزایا و مواهبی چون وامهای سخاوتمدانه دولتی برخوردار می شوند.

این کارشناس در مورد سانسور فیلمهای ایرانی می گوید:" پیش از صدور مجوزاکران در سینما در وزارت ارشاد ممکن است برخی از پلان ها و صحنه های یک فیلم حذف شود. برای نمایش همان فیلم در ویدئو خانگی نیز بنا به تصمیم شورای دیگری برخی از پلان ها و صحنه ها و حتی دیالوگ هایی که در پرده سینما بوده اند حذف می شوند برای نمونه می توان به فیلم " بی پولی" با بازی لیلا حاتمی و بهرام رادان اشاره کرد که صحنه پایین دامن لیلا حاتمی هنگام راه رفتن درنسخه ویدئو خانگی حذف شد."

 این تدیوینگر ادامه می دهد:"از حدود دو سال پیش تا کنون، در گروه ممیزی وزارت ارشاد موضوعی با عنوان " س ک س پنهان" عنوان شده است د.اگر چه این بحث درمورد فیلمهای خارجی نیز مطرح شده اما در فیلمهای ایرانی نمود و عینیت بیشتری دارد.از دیدگاه کارشناسان شورای ممیزی برخی از حرکات و رفتارهای بازیگران ایرانی به عنوان س ک س پنهان اعلام می شود در حالی که عوامل تولید فیلم به منظور تلطیف و واقعی نمایش دادن روابط افراد با یکدیگر چاره ای جزنمایش برحی حرکات و مکالمات ندارند.از این رو بسیاری از صحنه ها و تصاویردر فیلم های ایرانی به دلیل وجود همین بحث " س ک س پنهان" حذف می شوند.البته عموماً ممیزان وزارت ارشاد تعریف جامعی برای س ک س پنهان ارائه نکرده اند این موضوع بیشتر در مورد هر فیلم بصورت موردی مطرح می شود. برای نمونه اعلام می کنند: از تایم. یک دقیقه و پانزده ثانیه تا تایم دو دقیقه ویا جمله ای مثل منتظرم شب دیر نکنی، من اینجا منتظرت می مونم تا بیای و....... به علت س ک س پنهان حذف شود. البته این مسئله کاملاً سلیقه ای و بستگی به شخص ممیزی دارد که فیلم را بازبینی می کند. اما به طور کلی س ک س پنهان شامل س ک س پنهان کلامی شامل گفتگوی روزمره بین یک زن و شوهر است که در بالا قید شد.البته از نگاه بازبین، لحن گفتار، نوع نگاه بازیگر، حرکات و نگاه مرد و زن به یکدیگر هنگام گفتگو با هم در تشخیص س ک س پنهان بسیار موثر است.. برای مثال می توان به پلانی دیگر از فیلم "بی پولی" اشاره کرد که در این پلان زن به شوهرش در پشت آیفون تصویری می گوید: زود بیا منتظرتم. که این دیالوگ در نسخه ویدئو رسانه حذف شد.

همچنین در تله فیلم به"دنبال خوشبختی" با بازی پوریا پورسرخ ولیلا اوتادی سکانس ملاقات دو نامزد با یکدیگر در آستانه در و پشت پنجره و تلاقی نگاه آنها با یکدیگر در نسخه تلوزیونی به طور کامل حذف شد."

این کارشناس، دلیل انتظار برخی از فیلمها ی ایرانی برای دریافت مجوز را وجود ممیزی نمی داند و می افزاید:" گاه وزارت ارشاد با تهیه کننده، کارگردان و یا بازیگر فیلم دچار مشکل می شود برای نمونه می توان به فیلم "درباره الی" اشاره کرد که به خاطر بازی گلشیفته فراهانی مدتها برای دریافت مجوز پخش در نوبت انتظار ایستاد.

منبع : balloon [dot] blogfa [dot] com [slash] post-158 [dot] aspx

خرید پوشاک ترکیه

ساعت CK طرح رویال